News

پیام خانم اودری آزوله دبیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی آب 22 مارس 2020

22/03/2020

در قرن پیش­رو اهمیت آب از نفت بیشتر خواهد شد. این پیش بینی پطرس پطرس-غالی دبیرکل وقت سازمان ملل متحد در سال 1994 بود که اکنون طنین نگران کننده­ای در سال 2020 دارد.

منابع آبی از نظر کمی و کیفی در معرض تهدید قرار دارند. این امر به این دلیل است که تغییر آب و هوا که اینک در نوسان کامل است، خطر کمبود آب را افزایش می­دهد.

روز جهانی آب توجهات را به ارتباط بین گرم شدن کره زمین و مسئله جهانی آب جلب می­نماید.

در حال حاضر در خیلی از مناطق دسترسی به آب و زیرساخت­های اولیه بهداشتی نامطمئن است. امروزه چهار میلیارد نفر در سراسر جهان مجبور به مقابله با کم آبی هستند. بررسی­ها پیش­بینی می­کنند که شتاب گرفتن گرمایش زمین این مشکل را تشدید نماید، بطوریکه تا سال 2050، 52٪ از جمعیت کره زمین در مناطق دارای تنش آبی زندگی می­کنند. اولین قربانیان این کم آبی دختران و زنان خواهند بود، شرایطی که احتمالاً بیش از گذشته نابرابری را در جهان افزایش می­دهد.

بحران آب یک بحران جهانی است. بدون دسترسی پایدار به آب، قادر به دستیابی به اهدافی مانند آموزش باکیفیت و یا توسعه جوامع شکوفا­تر و منصف­تر نخواهیم­ بود. تاریخ این موضوع را به اثبات رسانیده است. به عنوان مثال در چین و خاورمیانه، وجود رودخانه­های اصلی (یانگ­تسه، نیل و فرات) اولین تمدن­های بزرگ کشاورزی و شهری را ممکن ساخته­اند.

با توجه به فوریت موضوع، دهه پیش­رو باید دهه اقدام باشد. یونسکو نقش یگانه­ای در این عرصه نهایی  گفتگوی جهانی ایفا می­نماید. در این زمینه باید این نکته را به یاد داشت که در 24 فوریه، یونسکو میزبان مراسم افتتاحیه 52مین جلسه هیئت بین‌الدولی تغییر اقلیم(IPCC)  بوده است.

در همین راستا، گزارش توسعه جهانی آب سازمان ملل متحد، که توسط یونسکو و با همکاری خانواده آب ملل متحد منتشر شده، بر موضوع تغییرات آب و هوایی متمرکز است. این گزارش راه­حل­های مشخصی را برای اطمینان از دسترسی به آب برای همه ارائه می­دهد: بهبود مدیریت منابع آب، کاهش مخاطرات مرتبط آبی، دسترسی آسان­تر و پایدارتر به آب بهداشتی.

با این وجود، اقدام برای نجات سیاره و آب آن در بلند مدت مفید نخواهد بود مگر اینکه از درگیرنمودن و جلب توجه نسل­های آتی در این موضوع اطمینان حاصل کنیم. این نکته­ای مهم در آموزش محیط زیست است، که آموزش در مورد آب و چگونگی مدیریت و حفظ بهتر آن را نیز شامل می­شود. یونسکو از کشورهای عضو خود خواسته است این موضوعات را در برنامه­های درسی مدارس از دوره پیش دبستانی تا ابتدایی بگنجانند و این سازمان تخصص فنی خود را برای کمک به آن­ها به اشتراک خواهد گذاشت.   

برای یونسکو، این روز فقط روزی برای انتشار ارزیابی نگران کننده از وضعیت فعلی موضوع نیست، بلکه همچنین روزی است برای اقدام.

و بنابراین ما در روز جهانی آب، از دولت­ها، جامعه مدنی و مردم می­خواهیم برای این طلای آبی به پاخیزند که در مورد آن آنتوان دوسنت اگزوپری در کتاب زمین انسان­ها (باد، شن و ستاره­ها) گفته است: "آب غیر قابل وصف است اگرچه طعم، رنگ، بو ندارد، هنر ستودنی است اگرچه اسرارآمیز باشد. برای زندگی لازم نیست بلکه خود زندگی است [...] ".