Executive Board

Chairperson

H.E. Mr LEE, Byong-hyun

  Full name : Mr LEE, Byong-hyun

  Date Of Birth : 29 October 1957

 

  EDUCATION

  Jul. 1979 Studied at the Graduate School of Law, Seoul National University, Seoul, Korea

  Feb.1979 B.A., Department of Liberal Arts, Seoul National University, Seoul, Korea

 

 

PROFESSIONAL EXPERIENCE

  • Apr. 2015 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to UNESCO
  • Dec. 2013 President, National Institute for International Education (NIIED)
  • Sep. 2010 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Norway
  • May 2008 Minister and Consul General, Korean Embassy in Paris, France Deputy Permanent Delegate, Korean Permanent Mission to UNESCO in Paris, France
  • Oct. 2005 Director-General, International Cooperation and Information Technology Bureau, Ministry of Education and Human Resources Development
  • Aug. 2002 Minister-Counsellor, Korean Permanent Mission to the United Nations in New York, U.S.A
  • Aug. 1999 Counsellor, Korean Embassy in Malaysia
  • Feb. 1997 Director, United Nations Policy Division, Ministry of Foreign Affairs and Trade (MOFAT)
  • Aug. 1993 Counsellor, Korean Permanent Mission to the United Nations In New York, U.S.A
  • Feb. 1992 Deputy Director, United Nations Division I, Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
  • Dec. 1990 Deputy Director, African Affairs Nations Division Ⅱ, Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
  • Aug. 1987 First Secretary and Charge d’Affaires a.i., Korean Embassy in Rwanda
  • Aug. 1985 Second Secretary, Korean Embassy in Portugal
  • Jul. 1984 Assistant Director, Protocol Division, Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
  • Jul. 1979 Assistant Director, African Affairs Bureau, Ministry of Foreign Affairs (MOFA)

 

OTHER POSITIONS (Oct. 2005-Mar. 2008)

  • Oct. 2005 Member of the Board of Directors, Korea Education & Research Information Service (KERIS) Ministry of Education & Human Resource Development (MOEHRD)
  • Oct. 2005 Member of the Board of Directors, Overseas Koreans Foundation (OKF)
  • Oct. 2005 Member of the Board of Director, Institute of APEC Collaborative Education (IACE)
  • Oct. 2005 Governing Board Member, OECD Center for Education Research and Innovation (CERI)
  • Oct. 2005 Member of the Advisory Committee, UNESCO Asia-Pacific Center of Education for International Understanding (APCEIU)

Sessions, Years, Chairperson

  • 198-202, 2015-2017, H.E. Michael Worbs (Germany)
  • 193-197, 2013 - 2015, H. E. Mr Mohamed Sameh AMR (Egypt)
  • 188-192, 2011-2013, Ms Alissandra CUMMINS (Barbados)
  • 183-187, 2009-2011, Ms Eleonora MITROFANOVA (Russian Federation)
  • 178-182, 2007-2009, Mr Olabiyi Babalola Joseph YAÏ (Benin)
  • 173-177, 2005-2007, Mr ZHANG Xinsheng (China)
  • 168 -172, 2003-2005, Mr Hans-Heinrich WREDE (Germany)
  • 163-167, 2001-2003, Ms Aziza BENNANI (Morocco)
  • 158-162, 1999-2001, Ms Sonia MENDIETA DE BADAROUX (Honduras)
  • 157, 1999, Mr Christopher J. CHETSANGA (Zimbabwe
  • 153-156, 1997-1999, Mr Pál PATAKI (Hungary)
  • 148-152, 1995-1997, Mr Nouréini TIDJANI-SERPOS (Benin)
  • 143-147, 1993-1995, Ms Attiya INAYATULLAH (Pakistan)
  • 138-142, 1991-1993, Ms Marie BERNARD-MEUNIER (Canada)
  • 133-137, 1989-1991, Mr Yahya ALIYU (Nigeria)
  • 128-132, 1987-1989, Mr José Israel VARGAS (Brazil)
  • 123-127, 1985-1987, Mr Ivo MARGAN (Yugoslavia)
  • 118-122, 1983-1985, Mr Patrick K. SEDDOH (Ghana)
  • 111-117, 1980-1983, Mr Victor MASSUH (Argentina)
  • 106-110 1978-1980 Mr Chams Eldine EL-WAKIL (Egypt)
  • 101-105, 1976-1978, Mr Leonard C.J. MARTIN (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
  • 96-100, 1974-1976, Mr Hector WYNTER (Jamaica)
  • 91-95, 1972-1974, Mr Fûad SARRUF (Lebanon)
  • 86-90, 1970-1972, Mr Prem N. KIRPAL (India)
  • 81-85, 1968-1970, Mr Gian Franco POMPEI (Italy)
  • 75-80, 1966-1968, Mr Atilio DELL’ORO MAINI (Argentina)
  • 69-74, 1964-1966, Mr Mohammed EL FASI (Morocco)
  • 67-68, 1964, Mr Rodolfo BARON CASTRO (El Salvador)
  • 64-66, 1962-196, Mr C. Edward BEEBY (New Zealand)
  • 58-63, 1960-1962, Mr Mohamed AWAD (Egypt)
  • 53-57, 1958-1960, Sir Ben Bowen THOMAS (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
  • 51-52, 1958, Mr Gholam Ali RAADI (Iran)
  • 46-50, 1956-1958, Mr Vittorino VERONESE (Italy)
  • 40-45, 1954-1956, Mr Arcot L. MUDALIAR (India)
  • 32-39, 1952-1954, Sir Ronald ADAM (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
  • 27-31, 1951-1952, Mr Paulo E. de Berrêdo CARNEIRO (Brazil)
  • 22-26, 1950-1951, Count Stefano JACINI (Italy)
  • 18-21, 1949-1950, Sir John MAUD (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
  • 13-17, 1948-1949, Mr Sarvepalli RADHAKRISHNAN (India)
  • 5-12, 1947-1948, Sir Ronald E. WALKER (Australia)
  • 1-4, 1946-1947, Mr Victor DORE (Canada)